اصول ست کردن رنگ لباس | چگونه مانتو را ست کنیم | جدول ست رنگ

اصول ست کردن لباس - چگونه مانتو را ست کنیم

اصول ست کردن رنگ لباس

امکان ندارد تا به حال به این سوال فکر نکرده باشید که چگونه مانتو را ست کنیم؟ ست کردن لباس و به طور ویژه مانتو با شال و روسری مناسب یکی از دغدغه های خانم هاست. البته اصول ست کردن تنها مربوط به انتخاب صحیح و هماهنگ رنگ در استایل نیست؛ و نکات دیگری نیز هستند که برای ایجاد استایل شیک و زیبا باید رعایت شوند.
در این راهنما تلاش کرده ایم تا با ایجاد یک مجموعه کامل از نمونه استایل های زیبا این دست سوال ها را یک بار برای همیشه پاسخ دهیم.

 

ست کردن مانتو

ست کردن رنگ ها در استایل یکی از سخت ترین و البته شیرین ترین و در عین حال ساده ترین کاری است که هر خانم ایرانی باید در آن خبره باشد. در ایران اساس استایل خانم ها بر پایه مانتو شکل می گیرد و مانتو هم در دنیایی از رنگ و طرح مختلف دوخته می شود. ما در این مطلب می خواهیم چگونگی ست کردن مانتو با شال و روسری و یا دیگر اکسسوری ها را یاد بگیریم.

 

مانتو تک رنگ ساده

مانتو در طرح های ساده تک رنگ و یا طرح دار و رنگی دوخته می شود. به طور کلی بهتر است مانتوهای ساده به رنگ خنثی را با شال و روسری رنگ گرم و یا رنگ سرد ست کنید. با این کار به استایل تان روح می بخشید. در ادامه همین مقاله به طور کامل با رنگ های خنثی و سرد و گرمی یک رنگ آشنا می شوید.

همچنین پیشنهاد می کنیم مانتو رنگ پاستیلی را با شال و روسری به رنگ های طیف پاستیلی ست کنید.

مانتو ساده تک رنگ را می توانید با شال و روسری به رنگ مکمل اش هم ست کنید. برای مثال این استایل شیک و جذاب سپیده خداوردی را ببینید. ست مانتو زرد و شال هنرمندی بنفش به علت استفاده از دو رنگ مکمل نتیجه ای دلنشین را خلق کرده است.

ست مانتو زرد و شال هنرمندی بنفش - استایلی شیک از سپیده خداوردی با دو رنگ مکمل

یا از رنگ های کنار هم در چرخه رنگ استفاده کنید. به ترکیب رنگ نارنجی و زرد در استایل پاییزی نگار جواهریان دقت کنید. این دو رنگ در چرخه رنگ ها در کنار یکدیگر قرار دارند. همانطور که می بینید ترکیب این دو رنگ در استایل به دل می نشیند.

ست مانتو نارنجی با شال زرد - استایل نگار جواهریان با رنگ های مجاور در چرخه رنگ

ساده ترین راه هم این است که مانتوتان را با شال و روسری همرنگ ولی کمی روشن تر یا تیره تر ست کنید. برای مثال این استایل زیبا از بهاره کیان افشار را تماشا کنید. مانتو و شال از دو پرده متفاوت از رنگ آبی هستند که در کنار یکدیگر استایلی قابل قبول را بوجود آورده اند.

استایل آبی بهاره کیان افشار

مانتو طرح دار

در مانتوهای طرح دار مانند مانتو چهارخونه و … نیز بهتر است از رنگ های استفاده شده در طرح پارچه مانتو برای شال و روسری و یا اکسسوری های تان استفاده کنید. رعایت این نکته در این استایل خاص مه لقا باقری موجب جذابیت دوچندان تیپ اش شده است. رنگ شال از درون طرح چهارخونه مانتو ایشان انتخاب شده است.

استایل مه لقا باقری با مانتو طرح دار

چگونه مانتو را ست کنیم؟

یادتان باشد هر چه قدر هم که مانتوتان زیبا و شیک باشد با انتخاب شال یا روسری نامناسب می توانید یک استایل افتضاح خلق کنید! در مقابل گاهی انتخاب یک شال یا روسری مناسب می تواند زیبایی مانتوتان را دوچندان کند. در اینجا شما با انتخاب رنگ مانتوتان ست های زیبا و شیک با آن رنگ مانتو را مشاهده می کنید. برای ست کردن مانتو می توانید از این استایل های زیبا الهام بگیرید.

پیشنهاد مطالعه:   ست مانتو سرمه ای و فیروزه ای | مدل مانتو بلوچی دوزی جدید

جدول ست رنگ لباس

رنگ نزدیک به مانتو تان را از جدول زیر انتخاب کنید تا نمونه ست های زیبایی از مانتو و شال و روسری مشاهده کنید:

توجه: این مطلب در حال بروزرسانی می باشد و به طور مرتب استایل های جدیدی به جدول فوق اضافه می شوند.

اصول رنگ شناسی در استایل خانم ها

آگاهی از اصول رنگ شناسی برای داشتن استایل های شیک و جذاب برای هر خانمی نیازی اساسی است. به خصوص در دنیای امروز که دیگر رنگ بندی لباس یک فرد معرف شخصیت اوست! هر کسی با دیدن استایل شما به میزان آگاهی تان از دنیای رنگ ها و حس زیبایی شناسی تان پی خواهد برد. پس از دانستن اصول و اصطلاحات اولیه دنیای رنگ ها با کمی ذوق و سلیقه به خرج دادن می توانید استایل هایی دلنشین و چشم نوازی خلق کنید. 

اصول رنگ شناسی و ترکیب رنگ ها در استایل

رنگ های اصلی

رنگ های اصلی قرمز، زرد و آبی هستند و در واقع بقیه رنگ های دنیا از ترکیب این سه رنگ ایجاد می شوند. از آنجا که خود این رنگ ها از هیچ رنگ دیگری تشکیل نشده اند به آنها رنگ های اصلی گفته می شود.

رنگ های فرعی

رنگ های بنفش، نارنجی و سبز رنگ هایی هستند که از ترکیب سه رنگ اصلی با یکدیگر ایجاد می شوند. به این رنگ ها رنگ های ثانویه نیز گفته می شوند. در دایره رنگ ها هر کدام از رنگ های فرعی در بین رنگ های تشکیل دهنده شان قرار می گیرند.

اصول ست کردن رنگ لباس | چگونه مانتو را ست کنیم | جدول ست رنگ | فروشگاه اینترنتی کاشانه

رنگ های ترکیبی

زرد-نارنجی، قرمز-نارنجی، قرمز-بنفش، آبی-بنفش، آبی-سبز و زرد-سبز، این رنگ‌ها از ترکیب یک رنگ اصلی با یک رنگ فرعی به وجود می‌آیند و در میان دو رنگ تشکیل دهنده خود قرار می‌گیرند.

دایره رنگ ها - ایجاد رنگ های ترکیبی

رنگ های فرعی پرکاربرد

خوب حتما تا به حال متوجه شده اید که بی نهایت رنگ وجود دارد که از ترکیب رنگ های اصلی و فرعی با نسبت های گوناگون بوجود می آید. برای مثال با تغییر نسبت های آبی و قرمز می توان به بی نهایت بنفش رسید. نکته اینجاست که رنگ ها از فرعی به بعد تنها زمانی نام گذاری شده اند که پرکاربرد باشند. برای مثال سرخابی. در نتیجه رنگ های زیبای دیگری وجود دارند که نام به خصوصی ندارند. اینجاست که به مشخصه دیگری به نام کد رنگ می رسیم که از طریق آن می توان بقیه رنگ ها را مشخص کرد. البته بد نیست بدانید در نمونه استایل های کاشانه در بخش ترکیب شال و روسری مناسب با مانتو، تا جای ممکن به اسامی این رنگ ها اشاره می شود. بدیهی است که دانستن نام رنگ های برجسته تر برای شما کافیست و نیازی به دانستن نام رنگ هایی مانند کهربایی، سبز دریایی، لاجوردی یا همان آبی ایرانی! و … ندارید.

کد رنگ های ترکیبی

در سیستم رنگ RGB از کد رنگ به شکل (RGB(0,0,0 استفاده می‌شود که اعداد داخل پرانتز به ترتیب نمایانگر میزان رنگ‌ قرمز (Red)، سبز (Green) و آبی (Blue) هستند. در این شیوه هر کدام از رنگ‌ها می‌توانند مقداری بین 0 تا 255 داشته باشند و هرکدام از مقادیر مربوط به RGB بیشتر باشند به این معنی است که شدت آن رنگ در ترکیب جدید بیشتر است. روش محبوب تر برای اشاره به رنگ ها استفاده از کد رنگ های هگزادسیمال می باشد. در این روش کد رنگ نهایی یک عدد 6 رقمی در مبنای 16 (HexaDecimal) است که در کنار علامت # قرار می‌گیرد. هر رنگ به صورت #rrggbb و با دو عدد نشان داده می‌شود که مقادیر آن‌ها از 00 تا FF است. توجه کنید که منظور از رنگ در این بخش، تنها یکی از سه رنگ قرمز، سبز و آبی است که با R، G و B نشان می‌دهیم و رنگ دیگری نداریم زیرا بقیه رنگ‌ها از ترکیب آن‌ها ساخته می‌شوند. اعداد در مبنای 16 نیز شامل ارقامی بین 0 تا 15 هستند که برای رفع ابهام در خواندن دورقمی‌ها، 10 تا 15 را با حروف A تا F نمادگذاری کرده اند. پس 15 رقم در این روش 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F هستند. تصویر زیر به درک این روش کدگذاری رنگ ها کمک می کند:

پیشنهاد مطالعه:   ست مانتو سرخابی و بنفش | استایل بهاری لیندا کیانی
کد هگزادسیمال رنگها
رمزگشایی جادوی رنگها

چرخه رنگ ها

حالا اگر بخواهید از این رنگ ها در استایل تان به درستی استفاده کنید باید ابتدا با چرخه رنگ ها آشنا شوید. با استفاده از چرخه رنگ ها می توانید به راحتی به هماهنگی رنگ ها با یکدیگر برای ترکیب کردن شان پی ببرید. 

در واقع چرخه رنگ کمک تان می کند تا ترکیب های صحیحی از رنگ ها را در استایل تان استفاده کنید. همانطور که در بالا ذکر شد رنگ ها در چرخه رنگ ها به سه دسته کلی رنگ های اصلی، فرعی و ترکیبی تقسیم می شوند.

چرخه رنگ - ست کردن مانتو

رنگ های مکمل

رنگ های مکمل جفت رنگ هایی هستند که در چرخه رنگ روبروی هم قرار گرفته اند. در واقع اگر دو رنگ مکمل را ترکیب کنیم یک رنگ خنثی مثل خاکستری، سفید و یا سیاه بدست می آید. برای مثال زرد و آبی و یا سبز و سرخابی دو جفت رنگ مکمل هستند.

یکی از رایج ترین فرمول های ست کردن، استفاده از لباس با رنگ‌های مکمل است.  قرمز و سبز، بنفش و زرد و آبی و نارنجی رنگ‌های مکمل یکدیگر هستند و بهترین ترکیب را با یکدیگر می‌سازند.

رنگ های شبه مکمل

رنگ­‌های شبه­ مکمل از سه رنگ تشکیل می شوند. به این ترتیب که یک رنگ با با دو رنگ مشابه هم و در واقع مجاور هم ترکیب می شود و ترکیبی متعادل را ایجاد می کند.

رنگ های سرد

اگر چرخه‌ی رنگ رو از جای صحیح که در تصویر زیر مشخص کردیم به دو قسمت تقسیم کنیم رنگ ها به دو گروه سرد و گرم دسته بندی می شوند. در واقع دمای رنگ مربوط به حس روانشناسی می باشد که رنگ به ما منتقل می کند. از رنگ­ های بنفش تا سبز جزءِ رنگ­‌های سرد هستند. این رنگ ها حس سکوت و سرما را به مخاطب القاء می کنند.

رنگ های سرد و گرم - ست کردن مانتو

رنگ های گرم

در واقع رنگ های درون آتش را رنگ گرم می نامند. رنگ قرمز، نارنجی و زرد که همگی در درون آتش وجود دارند به عنوان رنگ گرم شناخته می شود. مشخص است که از ترکیب این رنگ ها با یکدیگر نیز رنگ هایی به دست می آید که همگی گرم هستند. رنگ هایی که در نیمه گرم چرخه رنگ ها حضور دارند حس انرژی و هیجان را به مخاطب القاء می کنند.

رنگ های خنثی

رنگهای خنثی رنگ هایی هستند که در طیف رنگی وجود نداشته و از ترکیب رنگهای دیگر بوجود می آیند. این رنگ ها می توانـنـد اثرات مـثـبت یا منفی داشته باشند. به طور مثال سفید واقعا یک رنگ نیست بلکه عدم حضور رنگ باعث به وجود آمدن آن شده است. برجسته ترین رنگ های خنثی عبارتند از:

مشکی ، سفید ، خاکستری ، بژ ، قهوه ای ، شیری ، نقره ای ، برنزی ، طلایی

رنگ های خنثی نیز بر حسب احساسی که منتقل می کنند به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند.

رنگ های خنثی سرد: سفید ، شیری ، نقره ای ، خاکستری

رنگ های خنثی گرم: مشکی ، قهوه ای ، برنزی ، طلایی ، بژ

استفاده از لباس های با رنگ خنثی باعث می شود دیگران به سایر رنگ هایی که در کنار یک رنگ خنثی قرار گرفته اند توجه بیشتری کنند. البته این رنگ ها در استایل باید به صورت جزئی استفاده شوند و گرنه نتیجه خسته کننده و معمولی خواهد بود.

هر فصل رنگ مخصوص به خودش را برای انتخاب لباس دارد. اگر شما از رنگ های بهاری در فصل زمستان استفاده کنید خودتان متوجه یک تضاد عجیب در استایل تان میشوید. اگر بر اساس هر فصل رنگ لباس تان را انتخاب کنید تاثیر مثبتی روی تیپ و استایل تان خواهد داشت.

 

رنگ های مناسب فصل بهار

صورتی یک رنگ بهاری است که در شکوفه های این فصل به خوبی دیده میشود. صورتی رنگی ملایم و زیبا است که هم خانم ها و هم آقایان میتوانند از آن استفاده کنند مثلا خانم ها یک مانتوی صورتی و نخی برای روزهای بهاری داشته باشند. رنگ زرد نشان دهنده تابش خورشید و رنگی نشاط آور و انرژی بخش است که برای فصل بهار مناسب است. رنگ زرد را میتوان بمب انرژی دانست که میتواند در فصل بهار استایلی زیبا و شاد به شما ببخشد.

پیشنهاد مطالعه:   ست مانتو سرخابی و طوسی | استایل شیک و مجلسی سپیده خداوردی

رنگ های مناسب فصل تابستان

همانطور که میدانید آبی رنگی سرد است و بهترین انتخاب برای روزهای گرم تابستان است, آبی روشن به خوبی با سفید و یا زرد ست میشود و ترکیبی ایده آل می سازد. رنگ سبز هم همان رنگ دوست داشتنی که در طبیعت فصل تابستان دیده میشود, پیشنهاد میکنم از رنگ سبز حتما در استایل تابستانی تان استفاده کنید. رنگ سبز روشن را میتوانید با شلوار جین سرمه ای ست کنید.

رنگ های مناسب فصل پاییز

قرمز و نارنجی رنگ های گرمی هستند که طراحان لباس برای لباس های پاییزه پیشنهاد میکنند. رنگ قرمز فوق العاده جذاب است و با رنگ های مشکی و سرمه ای ست میشود, در فصل پاییز میتوانید با یک مانتو پاییزه یا یک پلیور قرمز یا نارنجی رنگ حسابی خوشتیپ و جذاب شوید.

رنگ های مناسب فصل زمستان

رنگ های خاکستری و آبی تیره از مناسب ترین و پرطرفدار ترین رنگ ها برای فصل سرد زمستان هستند .

 
دیدگاه کاربران 8 دیدگاه
 • محمدی 30 مهر 1399 / 00:09


  سلام ممنون بابت سایت خوب تون. چرا نمیشه روی همه رنگ های جدول کلیک کرد؟!

  • فاطمه ظهیری 18 آبا 1399 / 01:14


   سلام، لطف دارین خوشحالم که مطالب کاشانه به دردتون خورده. علت اینکه همه رنگ های جدول قابل کلیک نیست اینه که این مطلب در حال بروزرسانی و تکمیل شدن هست. ست های زیادی رو تحلیل و بررسی کردم که هنوز روی وبلاگ نذاشتم. به زودی تکمیلش می کنم

 • نازنین رضازاده 7 آذر 1399 / 16:49


  ممنون بابت مطلب عالی تون کلی چیز یاد گرفتم. لطفا چند نمونه ست شیک با مانتو زرد رنگ هم بزارین


  • سلام خواهش می کنم خوشحالیم مفید بوده بزودی ست زرد هم در وبلاگ گذاشته میشه…

 • ناشناس 7 بهم 1399 / 21:07


  سلام خسته نباشین با پالتو بنفش چه رنگ شالی قشنگ میشه؟

  • فاطمه ظهیری 8 بهم 1399 / 00:33


   سلام عزیزم، رنگای خنثی مثل طوسی، سفید، مشکی، خاکستری، طلایی، بژ
   و رنگایی مثل زرد، سبز، آبی
   البته با طیف خودش هم خوب میشه مثل صورتی و سرخابی و انواع بنفش ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.