روسری ترکمن چیست؟

روسری ترکمن چیست

روسری ترکمن یا چارقد ترکمنی چیست؟

روسری ترکمن یکی از پوشش های اصیل اقوام ترکمن ایران در شمال و شمال شرقی کشور می باشد. اگر چه روسری ترکمن با گذشت زمان تغییراتی کرده اما همواره جایگاه ویژه ای در فرهنگ قوم ترکمن دارد. تا جایی که در برخی نقاط کشور که محل سکونت اقوام ترکمن نیست دختران و زنان جوان به استفاده از این روسری های زیبا روی آورده اند. روسری های ترکمن را نباید تنها به عنوان پوششی برای بانوان دید، شاید جنس این روسری ها طی گذر زمان تغییر کرده باشد، اما آنچه پا برجا مانده نقش و نگار این روسری هاست.

در سال های اخیر نه تنها در ایران بلکه در کل جهان، صنعت مد، دوباره روی به طرح و مدل های سنتی و قدیمی آورده است. این تغییر در سلیقه مردم ایران به وضوح قابل مشاهده می باشد و زنان و به طور ویژه دختران جوان دوباره در استایل شان از طرح و نقش های سنتی و قدیمی استفاده می کنند.

چارقد ترکمن

اما چرا به روسری ترکمن چارقد ترکمنی نیز گفته می شود؟ در فرهنگ ایرانی به هر پارچه مربعی که برای پوشیدن سر استفاده می شود چارقد می گویند. اما کلمه چارقد به مرور با کلمه روسری جایگزین شده است. تا جایی کاربرد کلمه روسری رایج شده است که در برخی مناطق ایران “چارقد” را کاملا فراموش کرده اند! این موضوع در مورد روسری ترکمن نیز صدق می کند. چیزی که در سراسر ایران با عنوان روسری ترکمن شناخته می شود در بین اقوام ترکمن که هنوز اصالت و سنت خود را حفظ کرده اند هنوز هم چارقد ترکمنی خوانده می شود.

 

ویژگی های روسری ترکمن

روسری های ترکمن خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند. یکی از این ویژگی ها قواره بزرگ 150 سانتی متر آنهاست. البته با رایج شدن استفاده از این روسری ها این روزها شاهد عرضه روسری ترکمن با قواره های کوچک تر نیز هستیم.

ویژگی برجسته دیگر روسری ترکمن طرح های شلوغ و پر از گل روسری می باشد. در گذشته طرح های روسری ترکمن توسط زنان هنرمند ترکمن صحرا با دست نقاشی می شد. اما امروزه نمونه های موجود در بازار چاپ ماشینی می باشند.

 

ریشه بلند روسری ترکمن

ویژگی متمایز دیگر روسری یا چارقد ترکمنی ریشه های بلند چهار دور روسری می باشد. این ریشه ها که معمولا از جنس کاموا و یا ابریشم هستند پورچیک یا پورچینک گفته می شود.

روسری ترکمنی در جنس های مختلف نخ، پشم و ابریشم در بازار موجود است. این موضوع کمک می کند که طرفداران این مدل روسری بتوانند جنس مناسب را برای هر فصل تهیه و استفاده کنند.

روسری ترکمن اصل

انواع روسری ترکمن

روسری‌های ترکمن به دو دسته یالیق و چارقد دسته بندی می‌شوند:

“یالیق” روسری نازکی از جنس حریر است که بانوان ترکمن در زندگی روزانه و برخی مراسم از آن استفاده می‌کنند.

نوع دوم روسری گلدار معروفی است که به نام چارقد شناخته می‌شود و از پشم و ابریشم بافته شده و ریشه‌های بلند پشمی دارد.

در واقع روسری ترکمن در طول زمان تغییراتی داشته و هر اسم متعلق به محصول مربوط به یک دوره زمانی روسری ترکمن است. قدیمی ترین آنها یالمق است که امروزه توسط برخی زنان ترکمنی برای تزیین بکار می رود. چارقد تارتار نیز به انواعی اشاره دارد که در دهه 50 تولید شده است.

از چارقد ترکمن غیر از دو مدل یاشمق و چارقد تارتار که نمونه های تجاری از آنها وجود ندارد سه نوع روسری ترکمن در بازار موجود است:

1- روسری پشمی ترکمن

2- روسری ابریشم ترکمن (روسری ایتالیایی)

3- روسری ترکمن نخی (چارقد پولینی)

در این بین روسری ایتالیایی تنها با قواره 150 سانتی متر عرضه می شود ولی چارقد پولینی در قواره های مختلف تولید می شود. دو مدل روسری ایتالیایی و چارقد پولینی سبکی فوق العاده ای دارند. در گذشته بخش اعظمی از روسری های ترکمن وارداتی بوده اما در حال حاضر گنبدکاووس به عنوان قطب اصلی تولید روسری ترکمنی در کشور شناخته می شود.

روسری ترکمن ابریشم

از کجا روسری ترکمن بخریم؟

برای خرید روسری ترکمن  بهترین محل یک فروشگاه تخصصی شال و روسری می باشد. ما در فروشگاه اینترنتی کاشانه تنوعی بی نظیر از انواع شال و روسری را برای شما فراهم کرده ایم. هیچ تصویری در فروشگاه کاشانه ژورنالی و فتوشاپ شده نیست و همه تصاویر در واحد تولید محتوای کاشانه تهیه می شوند. با این وجود اگر باز نیاز به تصویر و فیلمی نزدیک از روسری مورد نظرتان داشتید کافی است تا به پشتیبان فروشگاه در واتساپ یا اینستاگرام پیام بدهید.

فروشگاه کاشانه یک فروشگاه تخصصی شال و روسری است که از سال 1396 فعالیت خود را آغاز کرده است. ما در فروشگاه کاشانه تمرکزمان را فقط روی شال و روسری گذاشته ایم. به این ترتیب شما می توانید تنوعی بی نظیر از هر جنس و رنگ شال که بخواهید در فروشگاه کاشانه بیابید. ادعا می کنیم قیمت های فروشگاه کاشانه پایین ترین قیمت های بازار شال و روسری است. همچنین کلیه فروش ها به صورت روزانه با پست پیشتاز برای مشتریان عزیز در سراسر ایران ارسال می شود. فروشگاه کاشانه در شهر کاشان قرار دارد یعنی تقریبا در وسط نقشه ایران. در نتیجه از هر جای ایران که باشید 2 تا 4 روز کاری طول می کشد تا بسته تان به دست تان برسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA Imageتغییر تصویر