روسری چیست؟

روسری چیست

روسری چیست؟

روسری (به انگلیسی scarf) یکی از شناخته شده ترین پوشش های زنان در کشور های اسلامی است. به طور خیلی ساده روسری پارچه ای مربع است که خانم ها برای پوشاندن سر و موهای شان از آن استفاده می کنند. برای استفاده از روسری آن را از قطر تا می کنند و روی سر می اندازند. در واقع در حجاب با روسری صورت پوشیده نمی شود و هدف اصلی پوشش موهاست.

در صفحه روسری در ویکی پدیای فارسی آمده است: “روسری پارچه‌ای معمولاً سه گوش یا چهارگوش (به صورت سه تا شده) است که بیشتر روی سر یا گردن پوشیده می‌شود.”

اما همه چیز به همین سادگی نیست. یک روسری می تواند حتی حالت چهره یک زن را تغییر دهد. یا استایل اش را کامل و دگرگون کند. تاثیرگذاری روسری در استایل خانم ها تا جایی است که در بسیار از کشورهای غربی نیز استفاده از روسری رواج دارد.

کاربرد روسری

البته حجاب در ایران اجباری است و حتی توریست هایی که به ایران می آیند باید موهای خود را با روسری بپوشانند اما در اینجا قصد داریم به مهم ترین کاربردهای روسری اشاره کنیم. استفاده از روسری می تواند به دلایل زیر صورت پذیرد:

  • برای ایجاد گرما
  • محافظت در برابر نور خورشید
  • ست کردن با مانتو و خلق استایل زیبا
  • 4. برای نمایش حمایت از یک تیم، گروه یا باشگاه
  • برای نمایش باور مذهبی مختلف

انواع روسری

خانم ها بسته به فصل سال و استایلی که می خواهند روسری را با آن بپوشند از انواع روسری استفاده می کنند. به طور کلی می توان روسری را در دسته های زیر تقسیم بندی کرد.

1- روسری نخی ساده یا طرح دار

2- روسری پلیسه

3- روسری لمه

4- روسری مینی اسکارف

5- روسری بافت زمستانی

6- روسری کرپ

7- روسری حریر

8- روسری ژاکارد

9- روسری ابریشمی

10- روسری ساتن

11- روسری مامی

این دسته بندی بیشتر مربوط به جنس و بافت پارچه ای است که روسری از آن تهیه شده است. برای مثال روسری نخی از الیاف نخ یا سوپرنخ تهیه می شود. روسری نخی (روسری نخی چیست) اصلی ترین و در دسترس ترین روسری زنانه است و بافت ساده دارد. روسری ژاکارد با دستگاه بافت ژاکارد بافته می شود و طرح آن بخشی از بافت پارچه است(روسری ژاکارد چیست). غیر از بافت ساده و ساتین استفاده از بافت کجراه نیز برای روسری بسیار متداول است. به روسری های بافت کجراه روسری توییل (روسری توییل چیست) نیز گفته می شود. روسری بامبو (روسری بامبو چیست) هم از الیاف طبیعی تولید شده از گیاه بامبو تهیه می شوند. روسری بافت از نخ کاموا بافته می شود و مخصوص فصل زمستان است. برخی اصطلاحات دنیای شال و روسری نیز برگرفته از طرح و نقش به کار رفته در بافت پارچه روسری می باشند. برای مثال شال و روسری رته (روسری رته چیست) راه های براقی دارند که به علت استفاده از الیاف ابریشم می درخشند یا یک روسری شاین (روسری شاین چیست) جلوه و برق فراتر از روسری های نخی دارد.

قواره روسری یعنی چه؟

منظور از قواره روسری در واقع اندازه ضلع مربع روسری است. هر روسری با توجه به اندازه اش در یکی از دسته های کوچک، متوسط و بزرگ قرار می گیرد. شاید برای تان جالب باشد که بدانید روسری ها بر حسب قواره شان طرفداران خودشان را دارد. مثلا خانم های محجبه بیشتر دنبال روسری قواره بزرگ 140 سانتی متری هستند و دخترخانم های روسری قواره کوچک را می پسندند. در ادامه از هر قواره روسری یک نمونه روی سر مدل کاشانه را خواهید دید. اما اگر علاقه دارید همه چیز را درباره قواره روسری بدانید قواره روسری چیست را بخوانید.

روسری قواره کوچک

مینی اسکارف قرمز

روسری های کوچک تا نهایتا اندازه 100 سانتی متر را روسری قواره کوچک می نامند. کمترین قواره روسری متعلق به روسری باندانا است که بیشتر به عنوان اکسسوری کیف و کلاه و … استفاده می شود. روسری های بچگانه با قواره های 60، 70 و 80 سانتی متر نیز در این دسته بندی قرار دارند. با ترند شدن روسری قواره کوچک در سال 2020 خانم های شیک پوش ایرانی روی به روسری های قواره کوچک آوردند. این روسری های شیک و کوچک در بازار با اسامی روسری دهه شصتی، بی بی اسکارف و مینی اسکارف شناخته می شوند.

برخی خانم های محجبه علاقه ای به استفاده از روسری های قواره های کوچک ندارند. چون پوشش موها و گردن با روسری قواره بزرگ کار بسیار راحت تری است. البته این نگاه اشتباست چون با استفاده از زیرشالی (زیرشالی چیست) می توانند روسری قواره کوچک را بدون نگرانی بپوشند.

روسری قواره متوسط

روسری نخی طرح دار

روسری قواره متوسط از روسری قواره 105 سانتی متر تا نهایتا اندازه 125 سانتی متر را در بر می گیرد. خانم هایی که در استایل شان از مانتوهای طرح دار استفاده می کنند بیشتر از روسری قواره متوسط برای تکمیل استایل شان بهره می برند تا طرح مانتوشان زیر روسری پوشیده نشود.

روسری قواره بزرگ

روسری طرح گل بابونه قرمز

روسری های با اندازه 130 سانتی متر و 140 را با نام روسری قواره بزرگ می شناسیم. روسری های پاییزه و زمستانی اکثرا قواره بزرگ هستند تا بیشتر سر و گردن را گرم نگه دارند. روسری قواره بزرگ در بین خانم های محجبه طرفداران بیشتری دارد. برای مثال خانم هایی که روسری شان را مدل روسری لبنانی می بندند معمولا رنگ بندی کاملی از روسری کرپ حریر را در کمد شال و روسری های شان دارند.

بزرگترین قواره روسری چقدر است؟

چارقد ترکمن

در میان روسری های قواره بزرگ بزرکترین قواره به چارقد ترکمنی تعلق دارد. روسری ترکمنی با قواره 150 سانتی متر یکی از صنایع دستی زنان هنرمند ترکمن صحراست که البته در بیشتر نواحی ایران آن را به عنوان روسری شمالی می شناسند. اگر علاقه دارید درباره روسری ترکمنی بیشتر بدانید مطلب روسری ترکمنی چیست را بخوانید.

امسال چه روسری مد یا ترند است؟

هر سال با توجه به مد نوعی از روسری در بین خانم ها طرفدار پیدا می کند. این موضوع اختصاص به الان ندارد. در حال حاضر بیشتر روسری قواره کوچک ترند است.

یکی دیگر از ترندهای دنیای روسری مربوط به طرح و نقش روی آن است. برای مثال در سال 1400 روسری های عروسکی و فانتزی و همچنین روسری چین دار یا دامنی ترند شد. همچنین در حال حاضر دختران و زنان ایرانی روی به طرح و نقش های سنتی آورده اند. از جمله روسری ترکمنی در بسیاری از مناطق ایران و نه فقط مناطق ترکمن نشین رواج پیدا کرده است. البته افزایش تور های تفریحی به کویر نیز در این افزایش بی تاثیر نبوده است. شما می توانید این مدل روسری را در تصاویر کویرگردی اکثر بلاگرهای مشهور ایرانی مشاهده کنید.

دنیای مد دنیای عجیبی است گاهی انتشار یک عکس توسط یک سلبریتی موجب گرایش جمع کثیری از بانوان به یک مدل روسری می شود. برای مثال پس از پخش سریال پایتخت و در قسمت هایی که خانواده دوست داشتنی نقی معمولی با لباس های عربی دیده می شدند ناگهان موجی از تقاضای برای روسری عربی در میان زنان و دختران ایرانی شکل گرفت! البته این مد با همان سرعتی که آمد جای خودش را به طرح بعدی داد.

در زمانی که این نوشته را بروزرسانی میکنیم یعنی بهار 1401 روسری بابونه بسیار محبوب و پرفروش است. یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در ترند شدن یک مدل شال یا روسری فصل های سال می باشد. برای مثال استفاده از شال موهر در ابتدای پاییز و شال اسلپ در ابتدای بهار طبیعتا بیشتر می شود. اگر می خواهید در این مورد بیشتر بدانید خواندن مطلب روسری جدید 1401 را به شما پیشنهاد می کنیم.

از کجا روسری بخریم؟

برای خرید روسری دو راه وجود دارد. اول مراجعه حضوری به پاساژ یا بازار شهرتان و خرید حضوری از مغازه های شال و روسری فروشی که نیاز به صرف وقت و حوصله کافی دارد. و دوم خرید اینترنتی روسری از فروشگاه های اینترنتی است. مسلما در روزگاری به سر می بریم که گزینه خرید اینترنتی به علت سهولت در جستجو در میان رنگ و مدل های مختلف طرفداران بیشتری دارد. اما آیا فروشگاه های اینترنتی نظیر دیجی کالا برای خرید روسری  مناسب است؟

پاسخ منفی است. علت این موضوع نیز بدیهی است. اگر برای خرید اینترنتی روسری به سراغ یک فروشگاه تخصصی شال و روسری بروید مسلما گزینه ها و تنوع بیشتری نسبت به فروشگاه همه چیز فروشی مانند دیجی کالا نسیب تان می شود.

فروشگاه کاشانه یک فروشگاه تخصصی شال و روسری است که از سال 1396 فعالیت خود را آغاز کرده است. ما در فروشگاه کاشانه تمرکزمان را فقط روی شال و روسری گذاشته ایم. به این ترتیب شما می توانید تنوعی بی نظیر از هر جنس و رنگ شال که بخواهید در فروشگاه کاشانه بیابید. ادعا می کنیم قیمت های فروشگاه کاشانه پایین ترین قیمت های بازار شال و روسری است. همچنین کلیه فروش ها به صورت روزانه با پست پیشتاز برای مشتریان عزیز در سراسر ایران ارسال می شود. فروشگاه کاشانه در شهر کاشان قرار دارد یعنی تقریبا در وسط نقشه ایران. در نتیجه از هر جای ایران که باشید 2 تا 4 روز کاری طول می کشد تا بسته تان به دست تان برسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA Imageتغییر تصویر